Arizona Agriculture Extension Association - Awards
Comm. Awards
2019
2018
Joshua Sherman: Published Photo and Caption, National Winner
Joshua Sherman: Featured Story, National Winner
Betsy Greene & Ashley Wright: Publication, National Finalist
Andrew Brischke & Coauthors: Team Newsletter, National Finalist
Ashley Wright: Fact Sheet, Regional Winner
2017
Betsy Greene & Ashley Wright: Fact Sheet, Western Regional Winner
Ashley Wright & Betsy Greene: Publication, State Winner
2016
Monica Pastor: Bound Book, National Finalist
Ayman Mostafa: Website, State Winner
2015
Peter Warren: Fact Sheet, Western Regional; Publication, State; Personal Column, State
Kurt Nolte: Website, Western Regional; Videos, State
2014
Chris Jones: National Finalist
Shawna Loper: Western Region (2)
Rick Gibson: Western Region
2012
Rick Gibson: Western Regional Finalist, Personal Column
2010
Stacey Bealmear: Western Regional Winner & National Finalist
2009
Tom DeGomez: Western Regional Finalist, Video and Fact Sheet
Erik Glenn: Western Regional Finalist, Webpage
2008
Cado Daily & Robert E. Call: National Finalist, Fact Sheet
Robin Grumbles: Regional Finalist, Team Newsletter
2007
Jack Kelly & Mary Olsen: National Finalist, Publication
Jack Kelly & Ursula Schuch: Regional Winner, Computer Generated Graphics
2006
Tom DeGomez: Regional Winner, Fact Sheet & Regional Finalist, Web Page
Chris Jones: Regional Finalist, Publication
2005
Chris Jones & Jeff Schalau: Video, Regional Finalist
Tom DeGomez: Publication, National Finalist
2004
Jack Kelly: Regional Finalist, Slide Set, Transparencies, Graphic Presentation; Regional Finalist, Feature Story
Rick Gibson: National Finalist, Personal Column
Jeff Schalau: National Finalist, Fact Sheet; Regional Finalist, Web Page
Ed Martin: National Finalist, Learning Module
2003
Lucy Bradley: Regional Finalist, Team Newsletter; National Finalist, Web Page; Regional Finalist, Learning Module
Jeff Schalau: Regional Finalist, Fact Sheet
2002
Lucy Bradley: National Finalist, Website; National Finalist, Learning Module
Jeff Schalau: Western Regional Finalist, Slide Set
Tom DeGomez: Western Regional Finalist, Team Newsletter
Deborah Young: Western Regional Finalist, Publication
2001
Jeff Schalau: National Finalist, Presentation & Web Page; Western Regional Finalist, Direct Mail Piece
Jim Sprinkle: Western Regional Finalist, Team Newsletter
Kim McReynolds & Susan Pater: National Winner, Learning Module
2000
Jeff Schalau: Western Region Finalist, Web Site; Western Region Finalist, Weekly Newspaper Column; Western Region Finalist, Slide Set
Rob Call: Western Region Finalist, Learning Module
Kim McReynolds, Dean Fish & Mike Schneider: Western Region Finalist, Team Newsletter
1999
Lucy Bradley: Western Region Finalist, Slide Set/Transparencies; National Finalist, Personal Column
Tom DeGomez: Western Region Finalist, Publication
Terry Mikel: Western Region Finalist, Team Newsletter
1998
Lucy Bradley: Western Region Finalist, Direct Mail; National Finalist, Module/Notebook; National Winner, Web Site
Terry Mikel: Western Region Finalist, Fact Sheet
Jim Sprinkle: Western Region Finalist, Individual Newsletter
1997
Jim Sprinkle: Western Region Finalist, Individual Newsletter
Posters and Presentations
Posters
2018
Ashley Wright: NACAA, Applied Research, National Finalist
Ashley Hall: NACAA, Extension Education Program, National Finalist
2017
Ashley Hall: Western Regional Meeting, Albuquerque, NM
Andrew Brischke: NACAA, National Finalist
Ashley Hall: NACAA
Rick Gibson: NACAA
Jeff Schalau: NACAA
2016
Ashley Wright, Betsy Greene, & Dan Faulkner: Western Regional Meeting, Kona, HI
Betsy Greene & Ashley Wright: Western Regional Meeting, Kona, HI
Duarte Diaz, Betsy Greene, & Ashley Wright: Western Regional Meeting, Kona, HI
Presentations
2018
Ashley Wright: NACAA, SARE "Improving Grazing Sustainability on Semi-Arid Landscapes Using GPS Technology"
Ashley Wright: NACAA, Youth "Incorporating Precision Ranching with Digital Literacy to Improve Student Involvement and Promote STEM Careers"
2017
Ashley Wright: Western Regional NACAA, Albuquerque, NM
Ashley Hall: Western Regional NACAA, Albuquerque, NM
NACAA Awards
Hall of Fame Recipients
2021 - Ed Martin
2017 – Rick Gibson
2015 - Rob Grumbles
2010 - Dave Langston
Distinguished Service Award
2022 - Ayman Mostafa
2016 - Monica Kilcullen Pastor
2015 - Randy Norton
2014 - Trent Teegerstrom
2013 - Chris Jones
2012 - Dean Fish
2011 - Jeff Schalau
2010 - Kai Umeda
2009 - Kim McReynolds
2008 - Jim Sprinkle
2007 - David Kopek
2006 - Robert Call
2005 - Steve Husman
2004 - John Begeman
2003 - Ed Martin
Achievement Awards
2022 - Blase Evancho
2021 - Duarte Diaz
2019 - Josh Sherman
2018 - Ashley Wright
2016 - Bill Brandau
2015 - Kurt Nolte
2014 - Shawna Loper
2013 - Ayman Mostafa
2012 - Channah Rock
2011 - Stacey Bealmear
2010 - Sabrina Tuttle
2009 - Mike Crimmins
2008 - Randy Norton
2006 - Jeff Schalau
2005 - Dean Fish
2004 - Pat Clay
Other Awards
Search for Excellence
2012 - Rob Grumbles, Range & Livestock
2010 - Kurt Nolte & Stacey Bealmear, Crop Production, National Finalist
2002 - Jeff Schalau, Remote Sensing and Precision Agriculture, National
1993 - Woodie Winans & Don Howell, Professional Team Award, National
SARE Fellowship
2015 - Stacey Bealmear-Jones, Agriculture Awareness & Appreciation
2013 - Monica Pastor
Extension Education
2013 - Rick Gibson, Honorable Mention
Horticulture Pre-Tour Award
2010 - Stacey Bealmer, Jack Kelly and Rob Call
Animal Science Pre-Tour Award
2015 – Ashley Wright
4-H Youth Development
1997 - Mike Rethwisch, National Finalist
NACAA Scholarship Recipients
2016 – Betsy Greene & Janet Schmidt (WSU); $2000